Elektrikli Cihazlar

Elektronik çağ depremlere öncü oldukları bildirilen sıra dışı olaylara yeni bir bölüm eklemiştir. TV, video, bilgisayar, radyo, buzdolabı, saat, cep telefonu, araba klavuzu (navigatör), floresans lamba gibi elektrikli cihazlarda gözlenen tuhaflıklar, birbirlerinden bağımsız biçimde Kobe (1995), ızmit (1999) ve Tayvan (1999) Depremleri için bildirilmiştir. Elektrikli cihazlar hakkında derlenen sıra dışı olayların, diğer tüm sıra dışı olaylar içindeki oranı, Kobe ve ızmit Depremleri için, sırasıyla, %9 ve %7'dur. ılginç bir biçimde, bildirilen bu tuhaf durumlar, laboratuvarda bu cihazlara EM pulslar uygulanması ile de yinelenmektedir. Elektrikli cihazlar konusunda, ızmit Depremine öncü sıra dışı durumlar aşağıdaki haliyle özet olarak sunulmuştur.

Elektrikli Cihazlar (63)


 

Radyo-TV-video ve diğerleri (63)


Araba teyip-çaları: Parazitlenme, kendiliğinden kanal atlama, ses şiddetinde kendiliğinden yükselip alçalma.

Televizyon: Kendiliğinden kanal atlama, ses şiddetinde yükselip alçalma, pek çok kanalın parazitlenerek kesilmesi, görüntü bozuklukları, görüntülerde beliren kırmızı çizgiler şeklinde parazitlenmeler, bazı televizyonların geçici olarak bozulması, videonun kapalı olmasına karşın kendiliğinden açılarak kasetin dışarı çıkması, TV ve videonun kendiliğinden kapanması, uzaktan kumanda cihazının çalışmama.

Radyo: FM yayınında sık sık yankılanma, zaman zaman kesintiler, radyo yayınlarının zaman zaman kesilmesi, orta dalga yayınlarda anlık parazitlenmeler, düzensiz kendiliğinden kanal atlamalar, araba alarmında kendiliğinden çalışma.


Cep telefonu:
 Işıma frekansında artış, çalışmaması, ani şarj boşalmasından dolayı çalışmama ve deprem sonrasında birkaç dakikalığına yeniden çalışma, normalde cep telefonu çalmadan hemen önce yakındaki çalışan radyo ya da TV'de parazit yaptığı halde, bu kez radyodan parazit işitilmesine karşın, cep telefonu çalmayıp deprem olması, cep telefonunun şarj sırasında ansızın ışıklar saçması ve sonra elektrik kesintisi, cep telefonunun lambasının frekansında değişim.


Telefon:
Arayan olmadığı halde kendiliğinden çalması, telsizde kendiliğinden vızıltılı ses.


Saat
:
Evde bulunan 7 adet masa ve duvar saatinden biri çok ileri giderken, diğerlerinin geri kalması.

 

 

çamaşır makinesi: Geçici olarak bozulma, içinde taş varmışcasına berbat bir gürültü ile çalışma, elektrik kesintisi, voltajda yükselme ve alçalma, elektrik kesintisi nedeniyle son hafta boyunca hasar tamir ihtiyacı.


Lamba
ışığı:
 Sönükleşme (ve sonra çok kuvvetli bir rüzgar sesi), lamba ışığının parlaması ve sonra elektrik kesintisi.

Buzdolabı:
Lamba ışığının zayıflaması ve sönmesi, berbat ses.


Matbaa baskı makinesi
:
Voltajdaki ani düşüşle durma.

Otobüs motoru:
 B
erbat bir ses.